2007. szeptember 26.
Sebestyén Márta és Szamosi Szabolcs
közös koncertje a Piusz templomban



Sebestyén Márta és Szamosi Szabolcs

Szép Liliomszál (Musica Sacra Hungariae)

Különleges koncertprogram énekhangra és orgonára, elhangzanak egyházi dallamok, népdalok, valamint kortárs hazai szerzők kompozíciói is, így Koloss István Tinódi-dallamokra írt, latin egyházi szövegű szerzeményei és Békési-Marton Csaba népzenei ihletésű művei is.
Népdal orgonaszóra – első hallásra meglehetősen szokatlannak tűnik a párosítás, ezért is ígérkezik különleges zenei csemegének az a koncert, amelyet Sebestyén Márta népdalénekes és Szamosi Szabolcs orgonaművész közösen ad. Sebestyén Márta, aki több száz fellépéssel a háta mögött meglehetősen rutinos koncertező, mégis nagy izgalommal készül a műsorra, hisz számára is újdonság a népzene és az orgonaszó ilyetén párosítása. Sebestyén Márta Kossuth-díjas előadóművész előadásában magyar népdalok és egyházi népénekek csendülnek föl, szólóban éppúgy, mint orgonakísérettel. Ehhez Szamosi Szabolcs maga készítette el hagyományos dallamok orgona-átiratait. Mint megtudtuk tőle, hallhatjuk kortárs hazai szerzők kompozícióit is, így Koloss István Tinódi-dallamokra írt, latin egyházi szövegű szerzeményeit, valamint a régizene kiváló pécsi művelőjének, Békési-Marton Csabának kifejezetten erre az alkalomra írt művét, amely egy eredeti népdalt ötvöz a zenész saját tollából származó, népzenei ihletésű megoldásokkal. A Szép liliomszál című hangversenyen ének és orgona egyenrangú szerepet kap, hol közösen, hol szólóban varázsolva el a hallgatóságot. Miként már megszokhattuk, az est elmaradhatatlan része a hangszeres improvizáció, de úgy hírlik, Sebestyén Márta szintén vállalja ezt a műfajt is.

Mészáros Endre


A tavaly kezdett közös műsor idén, a Budapesti Tavaszi Fesztiválon érett tovább, amelyen Sebestyén Márta pályafutása kezdetének 33. évfordulóját ünnepelte, s az előadás koronája közös produkciójuk volt. A mostani program különlegessége, hogy Tolcsvay László Magyar miséjéből is részlet hangzik el, amelyet a szerző maga készített erre az alkalomra. További különlegesség, hogy a koncert időpontja Bartók halálának évfordulója, ugyanazon napé, amelyen Márta egy népdalversenyen véglegesen és visszavonhatatlanul beleszeretett egy csángó népdalba. Talán ezen a napon múlott, hogy fantasztikus pályáján végigkísérhette őt egy ország, és az, hogy többek között ezen a koncerten is hallhatjuk őt.

M. A.


További linkek:

Pálúr János orgonahangversenye















2007. szeptember 7., péntek, 20 óra


Pécs, Belvárosi Templom

Maurice Duruflé 1902-1986

Fúga a Soissons-i katedrális harangjának dallamára Op. 12

César Franck 1822-1890

A-dúr fantázia

Hector Berlioz 1803-1869

Rákóczi induló (Marche Hongroise)

Henri Busser átirata

Olivier Messiaen 1908-1992

Prélude

Marcel Dupré 1886-1971

H-dúr prelúdium és fúga Op.7

Pálúr János 1967

Improvizáció


Pálúr Jánost 1985-ben, a J. S. Bach születésének 300. évfordulója alkalmából megrendezett orgonista növendékek első országos találkozóján fedezte fel a zenei-szakmai élet. A következõ évben már a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hallgatója volt. Tanulmányi évei alatt részt vett több nemzetközi mesterkurzuson, és két orgonaversenyen szerzett első díjat; Mechelenben és Budapesten. Már zenei pályája indulásakor a nagy múltú, de még hazánkban kevésbé ismert francia orgonairodalom előadására specializálódott, amelynek hiteles megismertetéséért azóta is sokat tett a hazai koncert-életben. 1995-ben kétfordulós versenyen bekerült a párizsi történelmi Conservatoire, a CNSMDP elismerést jelentő "perfectionnement" osztályába, ahol első, és azóta is egyetlen magyar hallgatónak számít. 1997-ben megnyerte Párizs második Nemzetközi Orgonaversenyének Nagydíját, a "Grand Prix de Paris"-t és a XX. századi mű előadásáért megítélhető különdíjat. Ugyanebben az évben meghívást kapott a Fasori Református Templom orgonista állására. 1998-ban nyílt pályázat útján a budapesti Zeneakadémia orgonatanára lett. Jelenlegi legfontosabb munkájának [2001] az új fasori orgona tervezését tekinti, mellyel szeretné tapasztalatai megvalósításán keresztül a magyar egyházi zene, orgonaépítés és előadóművészet új korszakát kijelölni. Kiadott CD- lemezeit olyan lehetőségnek értékeli, melyen keresztül kép, szöveg és zene összművészete egyre nagyobb távlatokat kölcsönözhet e területen és érlelheti a közönség tájékozottságát a magyarországi és az egyetemes orgonakultúrában.


Aug. 24., dzsámi :
Kristófi János orgonaestje

A Templomi Koncertek sorozatban, augusztus 24-én, pénteken 20.00 órakor a Belvárosi Templomban Kristófi János Zsigmond, nagyváradi művész játszik orgonán. Kristófi János a nagyváradi székesegyház orgonistája.

Műsorában D. Buxtehude, J. S. Bach, C. Franck, Liszt Ferenc művei hangzanak fel.

Aug. 10., dzsámi :
Wolfgang Riegler orgonakoncertje

Pécsett, augusztus 10-én, pénteken este 20.00 órakor a Belvárosi Templomban (a dzsámiban), a Templomi Koncertek sorozatban ezúttal Wolfgang Riegler, graz-i orgonaművész ad koncertet.

Műsorában L. Vierne, J. S. Bach, J. Kaspar Kerll, Liszt F., J. F. Doppelbauer, V. Bellini, S. Joplin, H. von Herzogenberg, W. A. Mozart és G. Morandi művei hangzanak el.